en

Raporty i Analizy

Popularność serwisów lokalnych [raport]

Internet jest dla Polaków przede wszystkim źródłem rozrywki (95 proc. zasięgu wśród polskich internautów) oraz informacji (82 proc. zasięgu). Informacje lokalne są ważnym elementem internetowego ekosystemu. Serwisy związane z regionem przynajmniej raz w miesiącu odwiedza ponad 16 mln internautów, z czego 11,3 mln korzystając z komputera, a 9,9 mln poprzez urządzenia mobilne. Najpopularniejsze serwisy lokalne gromadzą kilkumilionową widownię nawet na kilkanaście minut w miesiącu. Oferują one treści atrakcyjne dla osób mieszkających w miastach, w szczególności tych największych – gdzie przepływ informacji między ludźmi jest mniejszy, a liczba wydarzeń większa.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem przedstawiającym popularność serwisów z wiadomościami lokalnymi i regionalnymi w polskim internecie. Zaprezentowane w raporcie dane pochodzą z Badania Gemius/PBI.

Główne wnioski z raportu:

  • Większość serwisów lokalnych prezentuje szerokie spektrum informacji z danego regionu/miasta. W aktualnościach znajdziemy nie tylko informacje mające bezpośredni wpływ na jakość życia w mieście (np. planowane inwestycje budowlane, decyzje władz miejskich), ale także informacje ułatwiające funkcjonowanie w mieście oraz spędzanie w nim wolnego czasu (np. informacje komunikacyjne umożliwiające łatwiejsze poruszanie się po mieście, ogłoszenia, katalogi firm czy też repertuary teatrów i kin).
  • Jedną z wiadomości, bez której nie może obejść się żaden serwis lokalny jest aktualna regionalna prognoza pogody. Na każdym serwisie znajdziemy też informacje na temat władz i polityki miasta, informacje ze sfery gospodarczej oraz rynku nieruchomości.
  • Niektóre z serwisów budują działy, w których internauci mogą dowiedzieć się jak radzić sobie ze sprawami urzędowymi – jak i gdzie wyrobić dowód, paszport czy też dowód rejestracyjny auta.
  • Każdy z serwisów informacyjnych przedstawia czytelnikom propozycje spędzania wolnego czasu informując o koncertach, wystawach, wydarzeniach sportowych czy też repertuarze kin. Na niektórych serwisach (jak np. trojmiasto.pl, naszemiasto.pl) wyszukiwanie interesujących wydarzeń jest łatwiejsze dzięki usystematyzowaniu ich w kalendarium oraz oddaniu internautom do użytku wyszukiwarki wydarzeń.
  • Ważną częścią wielu serwisów są informacje związane z komunikacją. W wiadomościach możemy znaleźć informacje zarówno o planowanych remontach jak i bieżące informacje na temat utrudnień: awarii, wypadków, korków. Niektóre serwisy (np. epoznan.pl, tvnwarszawa.pl) udostępniają na bieżąco aktualizowane mapy, które pomagają zmotoryzowanym zapoznać się z sytuacją na ulicach miasta i zaplanować swój przejazd tak aby stracić jak najmniej czasu na postój w korkach.
  • Redaktorzy serwisów lokalnych chętnie współpracują ze swoimi czytelnikami i zachęcają ich do brania udziału w rozbudowywaniu serwisu poprzez nadsyłanie informacji o tym, co się dzieje w mieście.
Pobierz raport