en

Raporty i Analizy

Popularność serwisów o zdrowiu [raport]

Już ponad 12,6 milionów Polaków poszukuje online informacji na temat zdrowego stylu życia, odżywiania się, chorób i ich leczenia. Internetowe serwisy o zdrowiu to prężnie rozwijający się sektor – jeszcze 6 lat temu odwiedzało je 8 mln internatów, a 11 lat temu było ich 1,8 mln. Nic dziwnego, możemy w internecie znaleźć nie tylko bogate informacje o chorobach i ich leczeniu, ale także zapytać o poradę specjalistów, wyszukać na mapie najbliższą przychodnię, sprawdzić opinie pacjentów na temat konkretnego lekarza.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem przedstawiającym popularność serwisów dotyczących zdrowia w polskim internecie.Zaprezentowane w raporcie dane pochodzą z Badania Gemius/PBI.

Główne wnioski z raportu:

 • Wiele serwisów internetowych na temat zdrowia obejmuje szerokie spektrum zagadnień.
 • Witryny te to w istocie zbiór wiedzy na temat zdrowego stylu życia: często poza samą częścią dotyczącą zdrowia (informacji o chorobach, badaniach i profilaktyce) znajdziemy na nich działy odnoszące się do zdrowego odżywiania czy też aktywności fizycznej. Co więcej na wielu witrynach z tej kategorii znajdziemy tematykę odnoszącą się nie tylko do zdrowia fizycznego ale także tematykę związaną ze zdrowiem psychicznym czy też seksem (np. zdrowie.onet.pl, zdrowieifitness.wp.pl, poradnikzdrowie.pl).
 • Poza artykułami, które znajdziemy w poszczególnych kategoriach, często pojawia się możliwość zadania własnego pytania ekspertowi (jak np. na serwisach zdrowie.onet.pl, zdrowie.gazeta.pl, przychodnia.pl) lub innym użytkownikom serwisu na forum.
 • Na wielu serwisach znaleźć można słownik terminów medycznych/encyklopedię (doz.pl, biomedical.pl, mediweb.pl).
 • Ciekawą funkcją oferuje m.in. serwis dooktor.pl  – diagnozuje on choroby online. Po wybraniu objawów z listy serwis prezentuje listę dolegliwości, w których dane symptomy występują.
 • Osoby preferujące tradycyjną diagnozę przez lekarza, mogą skorzystać nie tylko z wyszukiwarek placówek/lekarzy ale także z rankingów lekarzy. Na stronach znanylekarz.pl oraz rankinglekarzy.pl możemy sprawdzić opinie o wybranym przez nas specjaliście, a także podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi internautami.
 • Treści merytoryczne uzupełniane są często przez przydatne funkcjonalności takie jak wyszukiwarka. W sieci można znaleźć wyszukiwarki:
  • aptek czy też placówek medycznych
  • schorzeń i leków
  • lekarzy oraz rankingów lekarzy
 • Przydatną funkcjonalnością udostępnioną np. na stronach medonet.pl oraz doz.pl jest wyszukiwarka leków gdzie po wybraniu kategorii schorzenia i nazwy leku mamy możliwość zaznajomienia się z informacjami na temat składu medykamentu, sposobu dawkowania, działania, a także wyszukania preparatów o podobnym działaniu.
Pobierz raport