en

Człowiek Zalogowany 2017 – relacja z konferencji

Człowiek Zalogowany 2017 – relacja z konferencji

W dniach 25-26 lutego 2017 w Krakowie odbyła się konferencja Człowiek Zalogowany 2017. Zorganizował ją Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Firma PBI, tak jak w poprzednich latach, patronowała wydarzeniu.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji Człowiek Zalogowany 2017 była „Cyfrowa miłość”. Podczas wydarzenia omawiano wszelkie zjawiska powiązane z bliskimi relacjami, intymnością, seksualnością oraz związkami w świecie wirtualnym lub zapośredniczonymi przez Internet. Konferencję uświetniło wystąpienie gościa specjalnego – prof. Tadeusza Gadacza, który przedstawił poglądy filozofów na miłość i związki.

Cyberrandkowanie

Tematem najczęściej podejmowanym podczas konferencji Człowiek Zalogowany 2017 były randki online. Agnieszka Nymś-Górna i Karolina Sęczkowska przedstawiły przeglądy badań dotyczące randkowania online i cyberzwiązków. Anna Miotk z PBI pokazała dane na temat zasięgu i widowni polskich serwisów randkowych (prezentacja z wystąpienia będzie wkrótce dostępna). Marcin Langner udowodnił, że mechanizmy obserwowane w socjobilogii, można również zauważyć w randkowaniu online. Joanna Nerko i Wojciech Oronowicz szukali związku pomiędzy korzystaniem z randek online a zadowoleniem z życia, natomiast Agata Osmólska przedstawiła wyniki obserwacji zachowań mężczyzn z czatu randkowego Interia.pl.

Internet to nie tylko randki

Niektórzy prelegenci wydarzenia Człowiek Zalogowany 2017 wykroczyli poza randki online i zajęli się szerzej rozumianymi relacjami międzyludzkimi w sieci. Michalina Rutka opowiedziała o specyfice komunikacji par prowadzących wspólne blogi, natomiast Justyna Pokojska – o przeżywaniu macierzyństwa online. Agnieszka Kiejziewicz i Joanna Łapińska przyjrzały się relacjom człowiek-robot przedstawionym w popularnych obrazach kinowych. Grzegorz Zyzik analizował, jak związki są przedstawiane w grach wideo. Elżbieta Sanecka badała autoprezentację mężczyzn z tzw. „ciemną triadą” osobowości w mediach społecznościowych. Szymon Nęcki na przykładzie terapeutów-superwizorów i ich podopiecznych pokazał, że do zaistnienia pełnej relacji potrzebna jest jednak komunikacja offline.

Zagrożenia w sieci

Tematem przewijającym się podczas obydwu dni konferencji Człowiek Zalogowany 2017 były zagrożenia związane z internetem. Jacek Pyżalski z UAM przedstawił sporne kwestie związane z samym pojęciem sekstingu, natomiast Anna Rywczyńska z NASK zaprezentowała najnowsze badania dotyczące tego zjawiska. Maciej Dębski wspomniał o nadmiernym wykorzystywaniu przez dzieci i młodzież urządzeń mobilnych. Małgorzata Wcisło zwróciła uwagę na nadmierne wykorzystywanie komunikatorów i jego konsekwencje. Jak się okazało z prezentacji Andrzeja Jarynowskiego, analiza sieci internetowych może się przydać przy prognozowaniu roznoszenia się chorób przekazywanych drogą płciową. Jednak internet to nie tylko zagrożenia. Joanna Sułkowska pokazała, że aplikacje mobilne mogą pomagać w kształtowaniu zdrowych nawyków, czy wręcz pełnić rolę wirtualnego coacha.

Konferencja Człowiek Zalogowany 2017 była piątą w cyklu konferencji pod tym tytułem. Organizatorzy planują wydać publikację pokonferencyjną z wybranymi referatami. I już przymierzają się do prac nad kolejną edycją.

Strona konferencji: http://czlowiekzalogowany.wzks.uj.edu.pl