en

Raporty i Analizy

Polscy internauci w styczniu 2020

W styczniu z internetu korzystało 28,1 mln Polaków (14,2 mln kobiet oraz 13,9 mln mężczyzn). Łącznie wykonali oni 58 mld odsłon, zaś przeciętny internauta spędzał w sieci blisko 2 godz. dziennie. Najbardziej aktywnym pod względem liczby internautów dniem miesiąca był wtorek, 7 stycznia (24,6 mln osób), zaś najmniej osób korzystało z internetu w środę, 1 stycznia  (23,1 mln).

28,1 mln internautów w styczniu

W styczniu za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów połączyło się z siecią 23,1 mln internautów. 23,9 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne, przy czym 23,6 mln internautów posługiwało się smartfonami, a 3 mln przeglądało zasoby sieci przy pomocy tabletów.

Mobile vs PC

Użytkownicy, którzy łączą się z internetem wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych stanowili w styczniu średnio 41% ogółu internautów. W przypadku osób korzystających jedynie z komputerów stacjonarnych i laptopów odsetek ten wyniósł 18%, a dla internautów używających różnych typów urządzeń – 41%.

Rekordowa popularność stron o zdrowiu

Kontynuujemy nasze analizy, jak na przestrzeni roku kształtowała się liczba internautów przeglądających strony z wybranej kategorii tematycznej. Dane uzupełniliśmy o styczeń 2020. Tym razem przyglądamy się stronom poświęconym zdrowiu i medycynie. Zaprezentowane na wykresach dane demograficzne dotyczą miesiąca, w którym liczba użytkowników danej kategorii była najwyższa w analizowanym okresie.

Treści o tematyce zdrowotnej były w 2019 interesujące dla średnio miesięcznie 15,9 mln użytkowników, przy czym największą ich aktywność odnotowaliśmy w styczniu (16,8 mln RU), najmniejszą zaś w sierpniu (15 mln). W styczniu 2020 popularność serwisów z tej kategorii wzrosła – w minionym miesiącu przeglądało je 17 mln osób. Z jednej strony mogła wpłynąć na to sezonowość, związana z okresem przeziębień i grypy, z drugiej – doniesienia na temat epidemii koronawirusa, budzącej duże zainteresowanie społeczne.

Sportowe weekendy

Styczeń 2020 upłynął fanom sportu pod hasłem skoków narciarskich. Zawody w tej dyscyplinie – w tym.in. Turniej Czerech Skoczni – odbywały się w kolejne weekendy, co znalazło odzwierciedlenie w danych. Zainteresowanie stronami o tematyce sportowej rosło w wówczas znacząco, zarówno jeśli chodzi o liczbę użytkowników (choć rekordowa liczba RU padła w poniedziałek, 27 stycznia – 4,4 mln), jak i generowanych przez nich odsłon. Średnia liczba odsłon dla styczniowych niedziel wyniosła 27,7 mln, podczas gdy średnia dla pozostałych dni miesiąca była znacząco niższa – 20,3 mln.

W związku z blokowaniem 3rd party cookies w przeglądarce Firefox, od 1 stycznia 2020 uwzględniliśmy dla tej przeglądarki identyfikator 1st party cookies przy wyliczaniu danych dotyczących czasu i wizyt na witrynach audytowanych. Przełożyło się to na wzrost wyników w tych dwóch metrykach.