en

Raporty i Analizy

Polscy internauci w sierpniu 2020

W sierpniu z internetu korzystało 27,2 mln Polaków (13,9 mln kobiet oraz 13,3 mln mężczyzn). Łącznie wykonali oni 66,6 mld odsłon, zaś przeciętny internauta spędzał w sieci blisko 1 godz. i 56 minuty dziennie. Najbardziej aktywnym pod względem liczby internautów dniem miesiąca był poniedziałek, 3 sierpnia (23,6 mln osób), zaś najmniej osób korzystało z internetu w sobotę, 22 sierpnia (22 mln).

27,2 mln internautów w sierpniu

W sierpniu za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów połączyło się z siecią 21,6 mln internautów. 24,2 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne, przy czym 23,9 mln internautów posługiwało się smartfonami, a 3 mln przeglądało zasoby sieci przy pomocy tabletów.

Mobile vs PC

Użytkownicy, którzy łączą się z internetem wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych stanowili w sierpniu średnio 44% ogółu internautów. W przypadku osób korzystających jedynie z komputerów stacjonarnych i laptopów odsetek ten wyniósł 17%, a dla internautów używających różnych typów urządzeń – 39%.

VOD z większą widownią niż rok wcześniej

Analiza danych dotyczących serwisów VOD wykazała, że w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła liczba użytkowników zainteresowanych tego typu treściami w okresie wakacji. O ile w czerwcu różnice te nie były jeszcze znaczące, o tyle w lipcu i sierpniu stały się zauważalne. Średnia liczba użytkowników dziennie wynosiła w lipcu i sierpniu 2019 roku 2,6 mln. W tym roku było to 3,4 mln RU w lipcu oraz 3,3 mln w sierpniu.

Jedną z przyczyn rosnącej popularności platform VOD może być pandemia i ograniczenia w działalności kin. Wiele premier filmowych przełożono na późniejszy okres, część zaś przeniesiono do internetu. Miłośnicy kina chętniej zaczęli korzystać więc z możliwości serwisów z filmami dostępnymi na żądanie.

„Polska” Liga Mistrzów przyciąga na strony sportowe

Dniem największej popularności serwisów sportowych był w ubiegłym miesiącu 24 sierpnia, a więc poniedziałek nazajutrz po finale Ligi Mistrzów. Mecz Paris Saint-Germain z Bayernem Monachium wzbudził żywe zainteresowanie Polaków nie tylko jako ważne wydarzenie sportowe, ale także ze względu na udział Roberta Lewandowskiego. Sukces Bayernu przełożył się na rekordową liczbę użytkowników przeglądających witryny o sporcie. W wymienionym dniu było ich 4,5 mln, a więc o 1,2 mln więcej niż wynosiła średnia dzienna dla sierpnia 2020 (3,3 mln). Najwięcej odsłon na stronach z tej kategorii internauci wygenerowali 23 sierpnia, a więc w dniu meczu. Rekordowa liczba wyniosła 4,3 mld i była niemal o 2 miliardy wyższa niż średnia dzienna dla omawianego miesiąca.