en

Raporty i Analizy

Polscy internauci w sierpniu 2019

W sierpniu z internetu korzystało 28 mln Polaków (14 mln kobiet oraz 14 mln mężczyzn). Łącznie wykonali oni 48,6 mld odsłon, zaś przeciętny internauta spędzał w sieci blisko 1 godz. 43 min. dziennie. Najbardziej aktywnym pod względem liczby internautów dniem miesiąca był wtorek, 27 sierpnia (24,4 mln osób), zaś najmniej osób korzystało z internetu w sobotę, 17 sierpnia (22,9 mln).

28 mln internautów w sierpniu

W sierpniu za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów połączyło się z siecią 21,8 mln internautów. 24,7 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne, przy czym 24,3 mln internautów posługiwało się smartfonami, a 3,5 mln przeglądało zasoby sieci przy pomocy tabletów.

 

Silny mobile

Średnio 38% internautów łączy się z siecią zarówno za pośrednictwem urządzeń mobilnych, jak i komputerów stacjonarnych i laptopów. Odsetek osób, które korzystają w tym celu wyłącznie z PC wyniósł w sierpniu średnio 16% i nie zmienił się od lipca. Na niezmiennym poziomie pozostał również udział internautów wyłączenie mobilnych (46%), zaś dzień, gdy był on największy (53%) wypadł w sobotę, 24 sierpnia.

 

Złe wiadomości przyciągają uwagę internautów

Pod koniec sierpnia media szeroko informowały o szeregu dramatycznych wydarzeń, które poruszyły opinię publiczną. Zaginięcie grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach i związana z nim akcja ratunkowa, tragiczna śmierć znanego producenta filmowego czy wreszcie dramatyczne wypadki na Giewoncie – wszystkie te informacje przyciągnęły szczególną uwagę internautów. Analiza oglądalności stron z kategorii „informacje i publicystyka” potwierdza tę zależność – w okresie, gdy redakcje publikowały doniesienia o tych wydarzeniach, liczba internautów na omawianych serwisach wzrosła, osiągając rekordową wartość 11,8 mln w czwartek, 22 sierpnia.