en

Raporty i Analizy

Polscy internauci w lipcu 2020

W lipcu z internetu korzystało 27 mln Polaków (13,8 mln kobiet oraz 13,3 mln mężczyzn). Łącznie wykonali oni 58,8 mld odsłon, zaś przeciętny internauta spędzał w sieci blisko 1 godz. i 45 minut dziennie. Najbardziej aktywnym pod względem liczby internautów dniem miesiąca był czwartek, 9 lipca (23,7 mln osób), zaś najmniej osób korzystało z internetu w sobotę, 4 lipca (21,6 mln).

 

27 mln internautów w lipcu

W lipcu za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów połączyło się z siecią 21,6 mln internautów. 23,9 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne, przy czym 23,7 mln internautów posługiwało się smartfonami, a 2,9 mln przeglądało zasoby sieci przy pomocy tabletów.

 

Mobile vs PC

Użytkownicy, którzy łączą się z internetem wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych stanowili w styczniu średnio 44% ogółu internautów. W przypadku osób korzystających jedynie z komputerów stacjonarnych i laptopów odsetek ten wyniósł 17%, a dla internautów używających różnych typów urządzeń – 38%.

 

Internauci zainteresowani polityką

12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Wydarzenie to znalazło odzwierciedlenie w zachowaniu internautów, którzy szczególnie chętnie przeglądali w tym czasie strony z kategorii Informacje i publicystyka – ogólne. W wyborczą niedzielę wygenerowali oni 83,7 mln odsłon, spędzając na serwisach z omawianej kategorii średnio 16 minut i 21 sekund na użytkownika. W poniedziałek (13 lipca) wartości obu wskaźników były jeszcze wyższe – liczba wygenerowanych odsłon wyniosła 98,8 mln, a przeciętny użytkownik przeglądał serwisy informacyjne przez 19 minut i 16 sekund. To blisko 7 minut dłużej, niż wynosi średnia dzienna w lipcu dla tej kategorii.

Na wykresie zaprezentowany jest łączny czas spędzony na serwisach z kategorii Informacje i publicystyka – ogólne.

 

Turystyka znów popularna

Okres wakacyjny i stopniowe łagodzenie obostrzeń związanych z panującą pandemią przełożył się na wyraźny wzrost zainteresowania treściami związanymi z turystyką. O ile średnia liczba odsłon dziennie dla tej kategorii wynosiła w maju 5,8 mln, a w czerwcu 9,6 mln, o tyle w lipcu osiągnęła wartość 15,3 mln. Rekordowym pod tym względem dniem miesiąca był wtorek, 28 lipca, gdy na serwisach z omawianej kategorii odnotowaliśmy 27,4 mln odsłon.

Na wykresie zaprezentowany jest łączny czas spędzony na serwisach z kategorii Turystyka.