en

Raporty i Analizy

Polscy internauci w lipcu 2019

 

W lipcu z internetu korzystało 27,9 mln Polaków (13,9 mln kobiet oraz 14 mln mężczyzn). Najbardziej aktywnym pod względem liczby internautów dniem miesiąca był poniedziałek, 1 lipca (24,4 mln osób), zaś najmniej osób korzystało z internetu w sobotę, 20 lipca (23,1 mln).

27,9 mln internautów w lipcu

W lipcu za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów połączyło się z siecią 22,1 mln internautów. 24,4 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne, przy czym 24 mln internautów posługiwało się smartfonami, a 3,5 mln przeglądało zasoby sieci przy pomocy tabletów.

 

Weekendy coraz bardziej mobile

Polscy internauci coraz chętniej rezygnują w weekendy z urządzeń stacjonarnych na rzecz smartfonów i tabletów. Jak wynika z danych, w lipcu odsetek użytkowników, którzy łączyli się z siecią wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych wynosił w soboty i niedziele średnio 51% i po raz pierwszy przekroczył symboliczną połowę. Analogiczna średnia dla pozostałych dni tygodnia wyniosła w lipcu 44%. Dla porównania – odsetek internautów, którzy łączyli się z siecią wyłącznie za pośrednictwem urządzeń PC osiągnął w lipcu zaledwie 16% średnio dziennie.

 

Koniec szkoły, czas do pracy

W lipcu zaobserwowaliśmy stopniowo rosnące zainteresowanie młodszych internautów witrynami i aplikacjami związanymi z rynkiem pracy. Porównanie z danymi z czerwca wykazało, że począwszy od tygodnia 24-30.06, a więc tuż po zakończeniu roku szkolnego, liczba internautów w wieku 15-24 lata odwiedzających serwisy z tej kategorii sukcesywnie się zwiększa. W ostatnim tygodniu lipca średnia tygodniowa liczba RU wyniosła 431,7 tys., co oznacza wzrost o niemal 53% w stosunku do pierwszego tygodnia czerwca.

 

Piłka w kręgu zainteresowań internautów

Analiza liczby użytkowników na stronach poświęconych tematyce sportowej wykazała dwa okresy zwiększonego zainteresowania internautów. Pierwszy przypadł na połowę miesiąca, kiedy to polska reprezentacja w siatkówkę osiągała sukcesy podczas odbywającej się w USA Ligi Narodów. W dniu meczu o brązowy medal serwisy sportowe przeglądało niemal 3,6 mln internautów, zaś rekordową liczbę internautów (3,7 mln) odnotowaliśmy 12 lipca, podczas fazy grupowej rozgrywek.

Drugi skok liczby internautów zainteresowanych tematyką sportową obserwujemy 21 lipca (blisko 3,7 mln). Może być on związany z meczami PKO Ekstraklasy, która w dniach 19-22 lipca rozegrała pierwszą kolejkę w nowym sezonie.

W związku z nieprawidłowością w działaniu miernika mobilnego, o której informowaliśmy 17 lipca, w wynikach miesięcznych za lipiec nie prezentujemy danych dotyczących odsłon, czasu, wizyt oraz wskaźników pochodnych. Dane dla tych wskaźników będą ponownie prezentowane w wynikach miesięcznych za sierpień, są też już na bieżąco dostępne dla plików dziennych i tygodniowych.