en

Raporty i Analizy

Polscy internauci w styczniu 2018

W styczniu z internetu korzystało 28 mln Polaków (13,7 mln kobiet i 14,3 mln mężczyzn). Łączna liczba odsłon wygenerowanych przez nich na wszystkich urządzeniach wyniosła 63,5 mld. Internauci spędzali w sieci przeciętnie 2 godz. 13 min dziennie. Najbardziej aktywnym pod względem liczby internautów dniem miesiąca była środa, 10 stycznia (23,2 mln osób), najmniej osób przeglądało strony WWW w sobotę, 27 stycznia (21,6 mln).

Styczeń 2018: 28 mln internautów

W ubiegłym miesiącu 24,3 mln użytkowników łączyło się z siecią za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów. Nieco mniej – 22,1 mln – wykorzystywało w tym celu urządzenia mobilne, przy czym 21,6 mln internautów posługiwało się smartfonami, a 3,9 mln przeglądało zasoby sieci przy pomocy tabletów.

Mobilny Nowy Rok

10 stycznia był dniem największej aktywności internautów – tego dnia z siecią połączyło się 23,2 mln osób. Był to także rekordowy dzień, jeśli chodzi o korzystanie z internetu z urządzeń mobilnych (17,4 mln osób). W przypadku komputerów osobistych i laptopów najliczniejsze połączenia odnotowano 8 stycznia (15,6 mln).
Największy odsetek osób, które korzystają z internetu wyłącznie za pomocą urządzeń mobilnych, przypadł w Nowy Rok i wyniósł wówczas 41 proc.

Aktywne mazowieckie

Porównanie województw pod kątem średniej liczby odsłon generowanych przez użytkownika dowodzi, że województwo mazowieckie nie tylko przoduje, jeśli chodzi o liczbę internautów (4,1 mln), ale są oni również najbardziej aktywni. Przeciętny mieszkaniec tego województwa wykonuje miesięcznie 2455,7 odsłon. Najmniej aktywni pod tym względem mieszkańcy lubuskiego generują miesięcznie średnio 2013,2 odsłony przy populacji wynoszącej 722 428 internautów.

Jednocześnie drugie najbardziej liczne pod względem liczby internautów województwo śląskie (3,1 mln) plasuje się na piątym miejscu, jeśli chodzi o średnią liczbę odsłon z wynikiem 2329,2. Z kolei bardzo aktywne podkarpackie (średnio 2395,3 odsłon na użytkownika) zajmuje 9. pozycję pod względem liczby internautów (1,6 mln).

Polacy zainteresowani wydarzeniami w Karakorum

Pod koniec stycznia szczególne zainteresowanie opinii publicznej przyciągnęły dramatyczne wydarzenia towarzyszące wyprawie na Nanga Parbat z udziałem polskiego wspinacza. Brawurową akcję ratunkową, która miała miejsce w sobotę, 27 stycznia, internauci śledzili przede wszystkim za pośrednictwem serwisów o tematyce sportowej. Średni czas, który spędzali wówczas na stronach z tej kategorii wyniósł blisko 24 minuty (23 minuty i 57 sekund).

Podobną aktywnością wykazali się także w niedzielę 28 stycznia (21 minut i 53 sekundy), gdy zapadała decyzja o kontynuowaniu lub zawieszeniu dalszych działań ratowniczych. W niedzielę odbywał się również konkurs skoków narciarskich w Zakopanem, co także mogło wpłynąć na zwiększenie zainteresowania internautów sportem. Dla porównania – średni czas spędzany na stronach związanych ze sportem dla pozostałych dni stycznia wyniósł 10 minut i 10 sekund.

Chcesz otrzymywać podobne informacje raz w miesiącu?