en

Raporty i Analizy

Polscy internauci w maju 2017

W maju z internetu korzystało 27,4 mln Polaków, łącznie wygenerowali oni 61,3 mld odsłon.  W sieci spędzali dziennie średnio 2 godz. 37 min., co oznacza, że wynik ten nie zmienił się znacząco w stosunku do kwietnia. Do przeglądania stron WWW 11,7 mln kobiet i 11,9 mln mężczyzn wykorzystywało komputery osobiste i laptopy. Dniem szczególnej aktywności w internecie był 10 maja, kiedy z siecią połączyło się 20,2 mln osób.

W maju z internetem połączyło się  27,4 mln Polaków.

Na komputerach stacjonarnych i laptopach korzystało z sieci 23,6 mln internautów, na smartfonach 20,2 mln, zaś na tabletach – 4,1 mln. W tym miesiącu 24,1% internautów łączyło się z siecią wyłącznie za pośrednictwem PC, a prawie 14% wyłącznie przy pomocy urządzeń mobilnych

 

10 maja dniem największej aktywności internautów

Rekordowym dniem ostatniego miesiąca ─ pod względem liczby osób łączących się z siecią ─ była środa 10 maja. Z internetu korzystało wówczas 20,2 mln Polaków, którzy wygenerowali 2,2 mld odsłon. Był to też dzień największej aktywności internautów łączących się z siecią za pomocą komputerów stacjonarnych i laptopów (14,9 mln użytkowników). Z kolei dniem, kiedy najwięcej internautów korzystało z zasobów sieci za pomocą urządzeń mobilnych był poniedziałek 22 maja (12,8 mln). Najmniejszą aktywnością w internecie Polacy wykazali się w sobotę 27 maja – wówczas liczba użytkowników sieci wyniosła 17,8 mln. Był to jeden z dwóch dni w miesiącu (obok 20 maja), gdy internautów na urządzeniach mobilnych było więcej niż tych, którzy korzystali z komputerów osobistych i laptopów.

Warto zauważyć, że podczas długiego majowego weekendu liczba Polaków łączących się z siecią była niższa niż w analogicznych pracujących okresach. Szczególnie widoczny jest spadek liczby użytkowników korzystających z komputerów stacjonarnych i laptopów Wynika to z okresu urlopowego, a właśnie w pracy Polacy najczęściej używają komputerów stacjonarnych

 

Majówka sprzyja erotyce

 W środę 3 maja widoczny jest duży skok liczby odsłon na urządzeniach mobilnych na stronach o tematyce erotycznej w grupie mężczyzn. Tego dnia na ekranach smartfonów i tabletów wygenerowali oni ponad 45 mln odsłon. To 2,5 krotnie więcej, niż średnia miesięczna dla tej kategorii stron internetowych, która wyniosła w maju  17,6 mln odsłon. Odsłony w serwisach erotycznych wygenerowane 3 maja na małych ekranach stanowiły 12 proc. wszystkich odsłon wykonanych na urządzeniach mobilnych tego dnia przez panów.

 

Multiliga, multiscreen

Interesującym zjawiskiem obserwowanym w maju jest zwiększona aktywność mężczyzn na stronach o tematyce sportowej w kolejne niedziele miesiąca,  szczególnie widoczna przez pryzmat odsłon wykonanych na telefonach komórkowych. Niedziele to dni, kiedy w maju odbywały się mecze kolejki mistrzowskiej LOTTO Ekstraklasy. 28 maja jednocześnie rozgrywane były mecze wszystkich najwyżej sklasyfikowanych drużyn zestawienia. Można się domyślać, że panowie śledzili wyniki różnych spotkań symultanicznie, na kilku ekranach, co wpłynęło na wzrost liczby odsłon na urządzeniach mobilnych.