en

Raporty i Analizy

Polscy internauci w grudniu 2017

W grudniu z internetu korzystało 27,6 mln Polaków (13,5 mln kobiet i 14,1 mln mężczyzn), którzy wygenerowali łącznie 54,5 mld odsłon. Przeciętnie spędzali oni w sieci 1 godz. 54 min dziennie. Najwięcej osób połączyło się z internetem w poniedziałek 11 grudnia (22,9 mln osób), zaś najmniej aktywnym dniem miesiąca był poniedziałek, 25 grudnia, gdy z siecią połączyło się 20,7 mln internautów.

27,6 mln internautów w grudniu 2017

W minionym miesiącu 23,9 mln użytkowników łączyło się z siecią za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów, a 21,7 mln –  z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. 21,2 mln internautów korzystało z internetu za pośrednictwem smartfonów, a 3,9 mln wykorzystywało w tym celu tablety.

 

Święta ze smartfonem

W poniedziałek 11 grudnia z siecią połączyła się rekordowa w tym miesiącu liczba internautów – 22,9 mln osób. Najwięcej użytkowników korzystało z internetu na urządzeniach mobilnych 21 grudnia (17,4 mln), zaś za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów – 4 grudnia (14,9 mln).

Internauci łączący się z siecią wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych wykazali się szczególną aktywnością w okresie świątecznym. W Wigilię (24 grudnia) stanowili oni aż 51% ogółu internautów.

 

Z dala od komputera, z komórką w dłoni

Jak wspomnieliśmy, okres świąteczny był czasem, gdy internauci chętnie korzystali z urządzeń mobilnych, jednak różnice na przestrzeni miesiąca nie są w tym zakresie duże. Najwięcej osób korzystało z internetu na telefonach i tabletach w czwartek 21 grudnia (17,4 mln), zaś najmniej – 2 grudnia (16 mln), co oznacza, że aktywność internautów mobilnych w ubiegłym miesiącu utrzymywała się na zbliżonym poziomie. Skąd więc wyraźnie wyższy odsetek osób posługujących się wyłącznie urządzeniami mobilnymi w okresie świątecznym?

Odpowiedzią jest świąteczny spadek liczby internautów posługujących się komputerami stacjonarnymi i laptopami. W Wigilię i pierwszy dzień Świąt było ich mniej, niż 11 mln (10,2 mln 24 grudnia i 10,5 mln 25 grudnia), przy średniej dziennej dla grudnia wynoszącej 13,5 mln. 25 grudnia był też dniem, gdy z siecią połączyło się najmniej internautów w skali całego miesiąca (20,7 mln). Wpływ na ten stan rzeczy mogły mieć oczywiście świąteczne wyjazdy. Czas spędzony przy świątecznym stole czy z rodziną odciągnął Polaków od komputerów, a z internetu korzystali z komórką w dłoni.

 

 

Książka kucharska do lamusa

Koniec grudnia przyniósł wzrost zainteresowania serwisami poświęconymi kuchni i gotowaniu, szczególnie widoczny na urządzeniach mobilnych i w przypadku kobiet. 23 grudnia witryny o tej tematyce odwiedziło 1,3 mln internautek, 2 razy więcej, niż średnio dziennie w grudniu. Możemy przypuszczać, że tego dnia trwały najbardziej intensywne świąteczne przygotowania, a strony z przepisami odwiedzane ze smartfonu lub tabletu stanowiły wygodną alternatywę dla tradycyjnych książek kucharskich.

Zainteresowanie kulinariami u obu płci spadło zaraz po Świętach. W przypadku kobiet ponownie wzrosło w przeddzień Sylwestra, jednak ten wzrost nie był już aż tak duży, jak tydzień wcześniej.

Chcesz otrzymywać podobne informacje raz w miesiącu?

ZapiszZapisz