en

Wystąpienia Konferencyjne

Serwisy randkowe w internecie – prezentacja z konferencji Człowiek Zalogowany

Serwisy randkowe są tak stare, jak internet. Już za pośrednictwem pierwszych narzędzi w sieci – czatów, forów dyskusyjnych czy tablic z ogłoszeniami internauci próbowali nawiązywać znajomości, a w dalszej perspektywie – związki czy relacje o charakterze erotycznym. W miarę jak ewoluował internet, ewoluowały narzędzia komunikacyjne służące do zawierania znajomości.

Jak obecnie wygląda pejzaż narzędzi komunikacyjnych używanych przez internautów do randkowania? Które serwisy i  aplikacje randkowe są najbardziej popularne? Jaka grupa wiekowa najczęściej odwiedza serwisy randkowe? Kto używa aplikacji randkowych? Jak wygląda zaangażowanie użytkowników serwisów i aplikacji randkowych? Jakie są motywacje użytkowników tych serwisów? Na te pytania odpowiada prezentacja dr Anny Miotk z PBI, wygłoszona podczas konferencji Człowiek Zalogowany, która odbyła się w dniach 25-26 lutego 2017 w Krakowie.

Główne wnioski płynące z prezentacji, to:

  • Najpopularniejsze serwisy randkowe należą do dużych portali internetowych. Na polskim rynku dość popularne są też wybrane serwisy zagraniczne oraz serwisy dla osób deklarujących określone wartości (np. katolicki serwis Przeznaczeni).
  • Głowna grupa odbiorców serwisów/aplikacji randkowych to głównie ludzie młodzi . Wiąże to się z faktem, że jest to grupa najmocniej obecna w internecie.
  • Aplikacje randkowe dopiero zaczynają przyjmować się w Polsce – choć są popularyzowane przez media (Tinder, Happn), ale liczba ich użytkowników nie jest jeszcze masowa.

Konferencję Człowiek Zalogowany zorganizował Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji 2017 była „Cyfrowa miłość”. Podczas wydarzenia omawiano wszelkie zjawiska powiązane z bliskimi relacjami, intymnością, seksualnością oraz związkami w świecie wirtualnym lub zapośredniczonymi przez Internet. Firma PBI, tak jak w poprzednich latach, patronowała wydarzeniu.

Pobierz prezentację