en

Pierwsze urodziny badania Gemius/PBI

Pierwsze urodziny badania Gemius/PBI

Firmy PBI i Gemius podsumowały pierwszy rok funkcjonowania badania Gemius/PBI, standardu pomiaru widowni internetowej na polskim rynku. Badanie uruchomiono 2 czerwca 2016 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przeszło ono szereg zmian.

Obecnie pomiarem, który dostarcza dane o oglądalności stron WWW w badaniu Gemius/PBI objętych jest ponad 8000 domen oraz niemal 600 aplikacji. Do badania przystąpiło 45 wydawców, którzy są właścicielami 1826 witryn i aplikacji audytowanych. Dane raportowane są na bazie aktywności 140 tysięcy panelistów oraz pomiaru site-centric.

Odbiorcami wyników badania Gemius/PBI jest aktualnie 65 podmiotów. Ich przedstawiciele korzystają z dostępu przez aplikację analityczną gemiusExplorer – w czerwcu b.r. używało jej łącznie 2006 osób. Obecnie w gemiusExplorer dostępne są dane z pełnego roku od startu badania – 12 plików z danymi miesięcznymi, 55 plików z danymi tygodniowymi i 380 plików z danymi dziennymi. Na potrzeby dziennej produkcji danych dla rynku polskiego rejestrowanych jest 1,7 mld zdarzeń ze skryptów, które to zdarzenia rejestrowane są na prawie 2000 dyskach o łącznej pojemności prawie 5 petabajtów.

W pierwszym roku funkcjonowania badanie Gemius/PBI przeszło szereg zmian. W październiku 2016 roku rozdzielono kategorie tematyczne i funkcjonalne, wcześniej łącznie prezentowane w wynikach badania. Obecnie są przedstawiane rozdzielnie. Pozwala to na wskazanie specjalizacji tematycznej witryny oraz pełnionej funkcji. W listopadzie 2016 roku wprowadzono zmianę, która pozwoliła na wyznaczanie łącznego zasięgu na urządzeniach mobilnych dla ruchu pochodzącego z przeglądarki stron www wbudowanej w Facebooka i pozostałych przeglądarek. Pozwoliło to na dokładne oszacowanie ruchu z przeglądarki Facebooka na poziomie liczby realnych użytkowników. Z kolei od grudnia 2016 roku prezentowane są wyniki badania dla aplikacji mobilnych i ranking aplikacji mobilnych.

„To był rok intensywnej współpracy. Cieszę się, że badanie Gemius/PBI ma tak duże grono odbiorców, korzystających z jego wyników w codziennej pracy – mówi Sławomir Pliszka, prezes PBI. – Tym niemniej, jeszcze sporo przed nami. Zależy nam, aby produkt jak najlepiej odpowiadał potrzebom rynku. Obecnie pracujemy nad kilkoma obszarami, m.in. ułatwieniami związanymi z interfejsami dostępowymi do danych, łączeniem danych Gemius/PBI z innymi pomiarami oraz API, które przechodzi ostatnie testy wydajności i wkrótce zostanie udostępnione klientom.

– Po roku doświadczeń wiemy już, że badanie Gemius/PBI otworzyło nowy rozdział w pomiarach internetu – tłumaczy Jakub Wysoczański, prezes polskiego oddziału firmy Gemius. – Jestem dumny, że to właśnie Polska jest pierwszym rynkiem na świecie, gdzie mogliśmy wdrożyć opracowaną przez nas nową technologię. Dodam, że cały czas pracujemy nad kolejnymi, równie nowatorskimi rozwiązaniami, by zapewnić stały rozwój badania – dodaje Wysoczański.

 


Badanie Gemius/PBI to standard pomiaru widowni internetowej w Polsce. Dzięki niemu możliwy jest jednolity pomiar ruchu w serwisach internetowych. Wynikami badania posługują się gracze rynku internetowego: właściciele serwisów www, podmioty oferujące usługi związane z reklamą internetową – domy mediowe, agencje interaktywne, podmioty rynku e-commerce, inwestorzy oraz bezpośredni reklamodawcy. Projekt badawczy uruchomiono pod koniec maja 2016, a na początku czerwca 2016 firmy Gemius i PBI opublikowały wyniki pierwszego wspólnego pomiaru.

Firma Polskie Badania Internetu (PBI) wspiera rynek wiedzą pozwalającą podejmować lepsze decyzje biznesowe w środowisku cyfrowym. W tym celu organizacja prowadzi i udostępnia wyniki badań internetu – standardu pomiaru widowni internetowej Gemius/PBI oraz badań własnych. Z danych PBI korzystają przedstawiciele wydawców, domów mediowych, działów badawczych dużych fim oraz agencje interaktywne. PBI przyczynia się do rozwoju cyfrowego rynku, dzieli się także wiedzą ekspercką i nawiązuje współpracę z organizacjami partnerskimi o zbliżonym profilu działalności. Więcej: www.pbi.org.pl

Gemius to polska firma, która doradza przedsiębiorcom, jak wykorzystywać internet w biznesie. Od 18 lat bada internautów pod kątem korzystania z mediów cyfrowych, tworząc w ten sposób unikalny społeczno-demograficzny profil e-konsumentów. Mierzy oglądalność stron WWW i aplikacji, a także materiałów audio i wideo z poszczególnych źródeł ruchu, tj. komputerów, tabletów i smartfonów. Gemius działa w kilkudziesięciu krajach w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie (region EMEA), a w 17 z nich posiada oddziały. Jego klientami są reklamodawcy, wydawcy, domy mediowe, agencje reklamowe i firmy z sektora e-commerce. Prowadzone przez firmę badania są realizowane zgodnie z zasadami międzynarodowego kodeksu ICC/ESOMAR. Więcej: www.gemius.pl.