en

Raporty i Analizy

Polscy internauci we wrześniu 2019

We wrześniu z internetu korzystało 28,2 mln Polaków (14,1 mln kobiet oraz 14,1 mln mężczyzn). Łącznie wykonali oni 48 mld odsłon. Najbardziej aktywnym pod względem liczby internautów dniem miesiąca był wtorek, 10 września (24,6 mln osób), zaś najmniej osób korzystało z internetu w sobotę, 21 września (23,3 mln).

28,2 mln internautów we wrześniu

We wrześniu za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów połączyło się z siecią 22,9 mln internautów. 24,2 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne, przy czym 23,9 mln internautów posługiwało się smartfonami, a 3,3 mln przeglądało zasoby sieci przy pomocy tabletów.

 

Coraz mniej użytkowników tylko na PC

Udział użytkowników, którzy korzystają z internetu wyłącznie za pośrednictwem komputerów stacjonarnych i laptopów, sukcesywnie maleje. We wrześniu wyniósł on średnio 15%, z najniższym wynikiem w sobotę, 14 września (13%). Tego samego dnia rekordowo wysoki był z kolei odsetek internautów łączących się z siecią tylko za pomocą urządzeń mobilnych – wyniósł on aż 54%.

 

Edukacyjny początek września

Wraz z początkiem roku szkolnego wzrosło zainteresowanie internautów stronami związanymi z edukacją. W grupie wiekowej 7-24, a więc wśród uczniów i studentów, liczba użytkowników wzrosła z średnio 714,1 tys. w sierpniu do 1,3 mln we wrześniu. Oznacza to niemal podwojenie liczby internautów zainteresowanych tą tematyką. Jednocześnie zaobserwowaliśmy interesujący spadek popularności gier online w tej grupie wiekowej. W sierpniu liczba użytkowników na stronach z tej kategorii wyniosła średnio 1,3 mln, natomiast we wrześniu – 1,2 mln, a więc mniej niż w przypadku witryn związanych z edukacją.

Informujemy, że w opublikowanej 3 września nowej wersji przeglądarki Firefox wprowadzone zostało domyślne blokowanie plików cookie. Firefox odpowiada obecnie za około 13% odsłon na rynku polskim, głównie na platformie PC, tak więc zmiana ta wpływa na wyniki badania Gemius/PBI. W związku z tym, wartość takich wskaźników, jak wizyty, unikalne identyfikatory przeglądarek i czas, mogą ulec obniżeniu. Liczba użytkowników (RU) nie powinna ulec istotnej zmianie.

Jednocześnie informujemy, że od 10 października zmieniona została definicja stron, na których dopuszczone jest stosowanie dwuskryptów. Nowa definicja umieszczona jest w dokumentacji dostępnej na stronie https://pbi.org.pl/badania/pomiar-serwisow-www/